Защо да изберем индивидуален
проект на къща?

Индивидуалното проектиране е процес, в който обсъждаме всички желания и идеи на клиента. Взимаме предвид голямо количество информация, за да достигнем до оптимално решение, което умело балансира влияещите фактори.

Теренни дадености

Първото, с което се съобразяваме, са големината, формата и наклона на имота. Те определят в голяма степен формата на къщата.

Световните посоки

Позиционирането на къщата в съответствие с посоките на света е от значение за ослънчаването на сградата. Ориентацията на сградата и на основните помещения зависи от тях.

Специфични предпочитания

Взимаме под внимание благоприятните гледки, възможни подходи към къщата, съобразяваме се с посоката на вятъра (при места с постоянни ветрове).

Надморска височина

Тя е от особено значение в планината, където снегът е съществен фактор. Формата и наклонът на покрива са пряко зависими от надморската височина.

Изисквания на обитателите

Съобразяваме се максимално с нуждите, изискванията, предпочитанията и възможностите на обитателите на къщата. Изготвяме подробно задание за проектиране, където отбелязваме всички желания на възложителя.

Комуникации и инфраструктура

Наличието или липсата на изградена комуникация и инфраструктура около имота е друг важен фактор при индивидуалното проектиране.

НАШАТА РАБОТА В АРХИТЕКТУРНО СТУДИО „АЙ ЕС ПИ ДИГИТАЛЕН ДИЗАЙН” Е ДА ОТКРИЕМ УНИКАЛНОТО ВЪВ ВСЯКА ЗАДАЧА И ДА СЪТВОРИМ ИНДИВИДУАЛНА КЪЩА, КОЯТО ДА ОТГОВАРЯ НА ВСИЧКИ ИЗИСКВАНИЯ.

 

Процесът по проектиране на къщата

Основното за нас като проектанти е да разберем Вашите нужди. Въз основа на първоначалните ни разговори, изготвяме подробно задание за проектиране, което става отправна точка за изработване на еднофамилната сграда. Нашата същинска работа започва след предоставяне на необходимите изходни данни и документи (когато те не се изготвят от архитектурното студио). В рамките на две седмици изготвяме идейни схеми, които следва да бъдат одобрени или променени от Вас. Това е етапът, в който най-безпроблемно могат да се нанасят корекции и да се изменя заданието. Цялостното проектиране на една къща отнема между два и три месеца.

Какво включва проектната документация за строително разрешение?

Пълният набор проекти, който се изисква от одобряващите органи е изложен в секция „Услуги“ на сайта. Архитектурно студио „Ай Ес Пи Дигитален Дизайн” работи с доказани специалисти по всички части, за да предаде на клиентите пълен комплексен проект, на базата на който да бъде издадено строително разрешение.

Допълнителни проекти

Архитектурно студио „Ай Ес Пи Дигитален Дизайн” изготвя проекти, които детайлизират, конкретизират и допълват основната проектна документация. Макар и те да не са задължителни за одобряването на проекта от общината, в общия случай са незаменими в етапа на строителството. Подробна количествена сметка би спестила значителна сума пари по време на строежа и би предотвратила преразход на материали. Допълнителните проекти са изброени в секция „Услуги“ на сайта.

Цени

Икономичен

до 100 m2

  • Архитектура
  • Конструкции
  • Електро
  • ВиК
  • ОВК
  • Енергийна ефективност
  • Доклад по част ЕЕ
 

Стандартен

от 100 m2 до 200 m2

  • Архитектура
  • Конструкции
  • Електро
  • ВиК
  • ОВК
  • Енергийна ефективност
  • Доклад по част ЕЕ
 

Премиум

над 200 m2

  • Архитектура
  • Конструкции
  • Електро
  • ВиК
  • ОВК
  • Енергийна ефективност
  • Доклад по част ЕЕ
 

Лукс

над 200 m2

  • Пакет "ПРЕМИУМ"
  • Пакет "Красив двор"
  • Пакет "Презентация"
  • Приоритетно изработване
  • Пакет "Подготовка за строителство"
  • Непрекъсната комуникация
 

Предпочитани проекти на къщи

Представяме Ви някои от най-предпочитаните типове къщи и техните особености. Ако сред тях откриете източник на вдъхновение, ще се радваме да проектираме подобна къща и за Вас.

 

Проект на градска къща

Проектирането на градска къща има редица специфики. На първо място, това е необходимостта новата сграда да се впише хармонично в контекста на заобикалящите я здания и техните архитектурни стилове. Често за градските къщи има редица допълнителни изисквания и ограничения, които трябва да бъдат взети предвид: например ограничено пространство за строеж или сгради в съседство, с които проектът трябва да бъде съобразен. Откриването на оптимални решения за всички казуси и умелото им съчетаване във функционален проект, в който клиентите ни да се влюбят, е творческо предизвикателство, което ние поемаме с удоволствие.

 

Проект на модернистична къща

Тази къща умело съчетава и преплита обемите, създавайки един разчупен и интересен облик. Кубични обеми, големи прозорци и витрини, стилна фасада, облицовка от композитни панели и обработен камък са характеристиките на модернистичната къща. Тя се отличава с елегантност, изобилие от светлина и простор. Функционалността и визията са двата елемента, които са от първостепенно значение. Декоративните детайли са сведени до минимум и те не участват в естетиката на фасадата.

 

Проект на традиционна къща

Най-често традиционната българска къща използва камък, дърво, кирпич и мазилка. Каменната зидария е главно на първия етаж, а дървената облицовка и мазилка се полагат на втория етаж. За да постигнем стилистиката на традиционната българска къща в съвременна сграда, използваме облицовки от камък и дърво. Разнообразието се постига чрез съчетаването на различни видове каменна зидария и лакиране на дървената облицовка в различни цветове.

 

Проект на зелена къща

Зелената къща е сграда, построена с максимална загриженост за околната среда и здравето на обитателите. Целта на подобен проект е отрицателното въздействие върху природата бъде сведено до минимум. Това включва използване на местни, напълно естествени материали. Изключва се наличието на каквито и да е увреждащи или канцерогенни вещества, които присъстват в почти всички модерни сгради. Именно това е едно от огромните предимства на този тип сгради. Зелените къщи използват в максимална степен естествената светлина и се проектират така, че да имат нисък разход на електроенергия и да пестят природните ресурси.

 

Проект на енергоефективна къща

Фокусът на енергоефективната къща е опазването на околната среда чрез намаляване на използваните ресурси - както по време на изграждането ѝ, така и при нейната поддръжка. При проектирането и строежа на този вид къща се цели тя да бъде максимално независима. Това се постига чрез понижаване на топлинните загуби чрез повишена топлоизолация и осигуряване на естествено осветление и вентилация в помещенията. В резултат се повишава топлинният и звуковият комфорт, както и комфорта на обитаване. Възможно е при проектирането да се предвидят и допълнителни системи, като например фотоволтаична инсталация, термопомпа и дори собствен водоизточник.

 

Проект на компактна - маломерна къща

Както подсказва самото име, тези къщи са с минимални размери и са предвидени за терени с малка площ или за собственици, които не искат да инвестират в голяма или разточителна къща. В повечето случаи това са вили или къщи за отдих. Те обикновено са едноетажни, за да не се губи площ за стълбище, както и за да не се оскъпява конструкцията на сградата.

Изработването на проекта на една сграда не е еднократен акт, а дълъг процес, започващ с идеята и нуждите на възложителя. Представените проекти под формата на планове и красиви визуализации са апогея на този процес, но те не дават представа за предизвикателствата, компромисите и трудностите, които добрия архитект трябва да преодолее, за да ги реализира. Архитектурният проект е като математическа задача с много параметри и неизвестни, която има безкрайно много решения. Ако архитектът реши всички възникнали проблеми и предизвикателства, резултатът е готовия проект. "

арх. Светозар Петков

Каква е добавената стойност за възложителя, ако ангажира добър архитект?

Преди всичко възложителят следва да наеме човек, на който може да разчита, който да го консултира и информира, който да го съветва, човек който има лично отношение и който е в постоянен контакт с възложителя (не игнорира обаждания). Архитектите не са еднакви. Изработването на функционални планове изисква умения, опит и знания. Проектантският хонорар е едва 3-5% от стойността на строежа, но той определя как ще се разходват останалите 95-97%. Затова не е без значение на кой архитект ще се довери възложителя.

Какво трябва да отчете добрият архитект при започване на нов проект?

 

  1. Заданието за проектиране - идеята на възложителя. Какви нужди трябва да удовлетвори този проект - постоянно или сезонно жилище, за колко обитатели е предвидена сградата, колко етажа ще бъде, специфични изисквания за помещенията, изисквания за външния облик на сградата. Добрият архитект изготвя заедно с възложителя това задание, информирайки го непрестанно за предимствата и недостатъците на дадено решение. Оформянето на това задание е време отнемащо, но от него зависи какъв ще е крайният резултат.
  2. Вид на конструкцията - монолитна или сглобяема, височини на етажите. Всеки конструктивен вид има своите особености, които следва да се отчетат при започване на проекта.
  3. Виза за проектиране - Изискванията на местната администрация за устройствените параметри на имота - максимална площ….
  4. Изисквания на експлоатационните дружества - липса или наличие на вода и канал, електроснабдяване, газ…
  5. Форма и габарити на имота - формата на имота често определя формата на сградата и задава ограничения
  6. Наклон на терена - равнинен или стръмен. Стръмните терени са предизвикателство за архитекта, но и са тест за творчеството, опита и знанията (know how) на проектанта
  7. Географски посоки - благоприятни изложения според слънцето. Функционалното зониране на помещенията е пряко свързано с благоприятните географски посоки
  8. Наличие на гледки, според които да се ориентира сградата
  9. Площ на сградата - Очаквания на възложителя за обща площ на сградата и за отделните помещения - често двете стойности са коренно различни
  10. Наличие на постройки в съседни имоти, които препятстват гледките.
  11. Ситуиране на сградата в имота и разполагане на останалите дворни елементи.
  12. Определяне на нивото на приземния етаж спрямо съществуващия терен.
  13. Вид на отоплението - различните видове изискват по-голямо или по-малко техническо помещение
  14. Консултира възложителя непрестанно за всички възникнали трудности и предизвикателства, той е неговия доверен човек в целия процес. Съветва го кои решения биха оскъпили ненужно строежа.