Повишено внимание към пожарната безопасност. Използва се пожароустойчив гипсокартон и каменна вата - дори във вътрешните стени. Това защитава дървото от директен контакт с източника на огъня и то не може да се запали и да започне да гори, преди температурата на повърхността му да достигне 400°C. Дървеният материал, използван за носеща конструкция, се държи много добре при пожар. Той гори равномерно и с предвидима скорост, не се люспи, цепи или експлодира.
Повишено внимание към шумоизолирането срещу ударен и въздушен шум. Добрата шумоизолация на дървените сглобяеми къщи се постига чрез поставяне на каменна вата в стените, уплътняване на пролуките между стената, пода и тавана, а също така подсилване на подовата конструкция с I греди през по-малки разстояния.
Борба с влагата, мухъла и вредителите по всички начини. Импрегнират се всички дървени елементи, дори когато се напасват на място на обекта. Правилното проектиране на слоевете на външната стена, полагането на паропропускаща мембрана и избягването на пароблокиращи материали предпазва от образуване на конденз в структурата на стената.
Използване само на сух дървен материал с влажност до 12-14%. Така се предотвратява генерирането на влага в структурата на стената и се избягва деформация на елементите и напукване на импрегниращото покритие вследствие съхненето на дървото.
Използване на винтове вместо пирони като крепежни елементи. Това повишава многократно устойчивостта на конструкцията.
Прекъсване на всякаква инфилтрация на въздух и създаване на така наречения въздушен плик. По този начин се прекратява проникването на студен въздух през зимата и съответно загубата на топъл въздух през пукнатини или отвори в конструкцията на стените.
Топлоизолиране на къщата от всички страни. Пълната топлоизолация, включително на пода и покрива, прекъсва всички възможности за загуба на топлина към околното пространство.